02634217404 

02632514307  

آموزش مراقبت از نوزاد تازه متولد شده

  • Posted on:  یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 ساعت 11:43
  • نوشته شده توسط 

آمادگی پدر و مادر برای نگهداری از نوزاد

بیشتر والدینی که قرار است به زودی طعم شیرین پدر یا مادر شدن را تجربه کنند، خود را برای نگهداری از نوزاد آماده می کنند اما والدین یا پرستار کودک نباید آماده کردن خانه را فراموش کنند. آماده کردن خانه برای ورود یک نوزاد کار چندان مشکلی نیست اما متاسفانه گاهی مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد.

نوزادان اغلب در سطوح پایین و روی زمین یا تخت هستند و تعداد تنفسشان هم زیاد است. بنابراین تمیز کردن این سطوح را فراموش نکنید. مبلمان را جا به جا کنید و گرد و خاک زیرشان را پاک کنید. بهتر است فرش‌ها را بشویید یا حداقل گرد و خاکشان را بگیرید و چند ساعتی زیر نور آفتاب قراردهید. 

مراقب بند ناف نوزاد باشید

پاکیزه و خشک نگه داشتن اطراف بند ناف برای عفونی نشدن نکته بسیار مهم است . در زمان بارداری، بند ناف غذا و اکسیژن را از بدن شما به جنینتان می رساند. اما بعد از زایمان با مسدود شدن بند ناف با گیره ارتباط جنین با بدن مادر جدا می شود، بنابراین بند ناف به شکل پوست سیاه و خشکی در می اید بنابراین پاکیزه و خشک نگه داشتن اطراف بند ناف برای عفونی نشدن نکته بسیار مهم است.البته در این حالت نوزاد را زیاد حمام نکنید تا این قسمت از پوست،کاملاً خوب شود و زایده بند ناف کاملاً از بین برود. بهبودی بند ناف معمولاً دو هفته بطول می انجامد ، همچنین پوشک نوزاد خود را پایین تر از بند ناف او ببندید تا در این حالت جریان هوا باعث سریعتر خشک شدن این قسمت شود.

 اگر قرمزی یا ترشح موادی را در این ناحیه مشاهده کردید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید زیرا به احتمال زیاد نشانه عفونت است.

حمام کردن نوزاد

در هفته های اول تولد نوزاد، دومرتبه حمام کردن کافی است. شما می توانید صورت، گردن، دست ها و باسن نوزاد را هر دو روز یک بار تمیز کرده و از پاکیزه بودن او به این ترتیب مطمئن شوید. زمانیکه نوزاد را حمام می کنید از وان بچه یا از کف پوش های نگهدارنده نوزاد برای پشتیبانی از او استفاده کنید و تمامی چیزهایی که نیاز دارید را در دسترس خود قرار دهید. بعضی از متخصصین استفاده از صابون را صحیح نمی دانند اما اگر شما از صابون استفاده می کنید از صابون مخصوص کودکان استفاده کنید، به هیچ وجه نوزاد را از نظر دور نکرده زمانی که او را بلند می کنید، مراقب باشید زیرا ممکن است بدن او کمی لیز باشد.

طریقه حمام کردن نوزاد دختر و پسر

باسن نوزادان دختر را باید از ناحیه جلو به پشت شست و در مورد نوزادان پسر هیچگاه سعی نکنید پوست بیضه نوزادان را به عقب بکشید، زیرا این قسمت بسیار حساسی است. به سادگی و به آرامی این قسمت ها را بشویید.

لباس پوشانیدن به نوزاد

نوزدتان نمی توانند مانند بزرگترها دمای بدن خود را تنظیم کند، بنابراین کم یا زیاد پوشانیدن لباس به نوزاد بسیار مهم است. برای پوشانیدن نوزاد استفاده از یک لایه لباس کلفت ، انتخاب چندین لایه از لباس های سبک بهترین گزینه است. زیرا در صورت نیاز می توانید از تعداد لباس ها کم یا به آن ها اضافه کنید. در فصل سرد، کلاه را فراموش نکنید، زیرا نوزاد گرمای بدن خود را از طریق سرش از دست می دهد.

مراقبت از پوست نوزادان

قرمزی ، جوش و دانه های ریز از موارد عمومی در نوزادان می باشد. نوزاد شما ممکن است لکه های سفید رنگی بر روی بینی و گونه هایش داشته باشد، با این لک ها کاری نداشته باشید زیرا معمولا آنها بخودی خود ناپدید می شوند.

لکه های زخیم چرب زرد رنگی که گاهی اوقات بر پوست سر نوزاد مشاهده می شوند، بدون خطر هستند و می توان آنها را با شامپویی مخصوص از بین برد. تقریباً تمامی نوزادان گاهی اوقات،از قرمزی و ناراحتی در محلی که پوشک می پوشند، رنج می برند. تعویض منظم پوشک نوزاد، تمیز و خشک نگه داشتن باسن او و استفاده از کرم های مخصوص نوزادان از این ناراحتی در نوزادان پیشگیری می کند.

زمانی را برای آزاد بودن کودک از قید هرگونه پوشک اختصاص دهید تا از هرگونه ناراحتی و قرمزی در ناحیه باسن او جلوگیری شود. از زیر اندازهایی که آب از آن عبور نمی کند برای این زمان ها استفاده کنید.

نقاط نرم کودک را بشناسیم

از دست زدن به قسمت نرم سر بچه نترسید، این ناحیه از سر نی نی با پوست سختی پوشیده شده است که نیازی به توجه خاصی ندارد. این ناحیه از بدن نوزاد است که به سر او اجازه می دهد که در زمان تولد تغییر شکل دهد و از کانال خروجی بیرون آید. قسمت عقبی این ناحیه از سر نوزاد در دوماهگی بسته می شود در حالیکه قسمت جلویی آن زمانیکه او دوساله است بسته می شود.

همیشه به قسمت نرم سر نوزاد توجه داشته باشید. زیرا از این ناحیه می توانید نشانه هایی از سلامتی نوزاد خود را مشاهده کنید . زیادی پایین رفتن این ناحیه می تواند نشانه ای از کمبود مایعات در بدن او باشد، در حالیکه بر آمدگی زیاده از حد آن می تواند نشانه بیماری مننژیت باشد.

 

از خدمات مرکز پرستاری آسیا سلامت جهت پرستاری و نگهداری کودک شامل :

پرستاری سالمند در منزل در کرج , نگهداری از کودک در منزل , اعزام پزشک در کرج , اعزام پرستار در کرج , ویزیت پزشک در کرج

پرستاری از سالمند در منزل , پرستار بیمار در منزل , پرستاری از کودک در منزل , پرستار کودک , پرستار سالمند , پرستار بیمار

 

خواندن 332 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 ساعت 17:07
برای ارسال نظر وارد سایت شوید