02634217404 

02632514307  

مراقبت از نوزاد در هفته های اول

  • Posted on:  دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 15:09
  • نوشته شده توسط 

مراقبت از نوزاد درهفته های اول زندگی

رشد کودک

مسلما دیدن فرزند برای پدر و مادر همیشه جذابیت دارد اما برخی از مادران با دیدن چهره نوزاد بعد از تولد کمی متعجب می‌شوند. آنها انتظار دارند مثل سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیونی، یک نوزاد تپل، تمیز با پوست صورتی رنگ را در مشاهده کنند. اما واقعیت کمی متفاوت است. پوست نوزاد دارای چین و چروک زیاد است زیرا او 9 ماه گذشته را در مایع آمنیوتیک سپری کرده است. همچنین پوست او آغشته به ماده مومی سفید مایل به .زرد به نام ورنیکس کازئورا است به خصوص اگر نوزاد نارس به دنیا آمده باشد.

آزمایشات بدو تولد

تست آپگار بلافاصله بعد از تولد و تکرار آن 5 دقیقه بعد از تولد برای سنجش تنفس، ضربان قلب، تون عضلانی، واکنش‌های عصبی (رفلاکس‌ها) و رنگ پوست نوزاد انجام می‌شود. نمره اکثر نوزادان بین 7 تا 10 است. قد، وزن، دور سر و دمای بدن نوزاد نیز در بدو تولد اندازه‌گیری می‌شود. شنوایی‌سنجی و بینایی‌سنجی نیز انجام می‌شود. همچنین 48 ساعت تا 5 روز پس از تولد نیز آزمایش غربالگری نوزادان برای بررسی برخی نارسایی‌ها تجویز می‌شود.

بدن نوزاد و ویژگی‌های او در هفته اول

نوزاد شما در هفه اول کمی بی‌حال به نظر می‌رسد اما بهتر است بدانید او از خیلی چیزها آگاه است: نوزاد صدای شما را می‌شناسد، تا فاصله 25 سانتی‌متری را می‌تواند ببیند و حتی می‌تواند بوی شما را بشناسد. اگر صورت خود را نزدیک صورت نوزاد کرده و زبان خود را بیرون بیاورید ممکن است با تعجب ببینید که او هم این کار را تقلید می‌کند.

نوزاد در زمان تولد رفلکس‌ها (واکنش‌هایی) از خود نشان می‌دهد که در شش ماهگی ناپدید می‌شود: اگر شما انگشت خود را در کف دست او قرار دهید انگشت شما را می‌گیرد. اگر کنار لب او را نوازش کنید سر خود را برگردانده و دهان خود را برای غذا باز می‌کند. این یک راه مناسب برای فهمیدن گرسنگی نوزاد در 8 هفته اول پس از تولد است.

زردی نوزاد

زردی عارضه‌ای است که در آن رنگ پوست نوزاد و رنگ سفیده چشم او به سمت زرد متمایل می‌شود. زمانی که انگشت خود را روی بینی یا سینه کودکی که زردی دارد فشار دهید این تغییر رنگ را به خوبی مشاهده می‌کنید. اگر پوست کودک شما تیره است زردی بدن او در سفیده چشم یا در لثه‌ها معلوم می‌شود. زردی معمولا از روز دوم و سوم بعد از تولد آغاز می‌گردد. این زمانی است که نوزاد تازه از بیمارستان مرخص شده بنابراین باید کاملا مراقب زردی او باشید. در اغلب موارد، این بیماری بعد از حدود 2 هفته خود به خود ناپدید می‌شود.

در بدن نوزاد سلول‌های قرمز خون بیش از نیاز او وجود دارد و با توجه به آنکه کبد نابالغ نوزاد هنوز نمی‌تواند با آنها به خوبی روبرو شود، یک رنگدانه زرد که بیلی‌روبین نام دارد در خون ساخته می‌شود. بیشتر مقدار بیلی‌روبین از ادرار کودک دفع می‌گردد بیش از نیمی از نوزادان در 2 هفته اول تولد دچار زردی می‌شوند. .نوزادان زودرس و سایر نوزادانی که دچار بیماری‌های ژنتیک هستند بیشتر در معرض زردی قرار دارند.

اغلب موارد زردی نوزاد بی‌خطر بوده و نیازمند درمان خاصی نیست. ممکن است پزشک با استفاده از آزمایش خون میزان بیلی‌روبین خون را بررسی نماید. در موارد معمولی، از شیوه فتوتراپی (نوردرمانی) استفاده می‌شود گه در آن نوزاد به صورت برهنه مقابل نورهای خاص آبی قرار می‌گیرد تا بیلی‌روبین خون او تجزیه شود. این کار را می‌توان در بیمارستان یا در منزل و از طریق دستگاه پرتابل انجام داد.

تغییرات زندگی والدین

اکنون رویای شما به واقعیت پیوسته و کودک نزد شما و در منزل‌تان است. او منتظر ابراز عشق، علاقه و توجه والدین است. بدون شک، در دوران بارداری مطالب زیادی در مورد بچه‌داری و مراقبت از فرزند خوانده‌اید. اما سعی نکنید همه آموخته‌های خود را یکباره در مورد کودک اجرا کنید. با گذشت زمان چیزهایی را فرا می‌گیرید که با هیچ کتابی نمی‌توان آنها را آموزش داد.

 

خواندن 520 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 04 اسفند 1396 ساعت 13:14
برای ارسال نظر وارد سایت شوید