چاپ کردن این صفحه

پرستاری از سالمند ناتوان در منزل

  • Posted on:  شنبه, 24 شهریور 1397 ساعت 12:29
  • نوشته شده توسط 

پرستاری از سالمند ناتوان یا کم توان

بعضی سالمندان ممکن است به اطرافیانشان وابسته باشند و نتوانند کارهای روزمره زندگی مانند لباس شستن، غذاپختن، خرید کردن، حمام رفتن و… را انجام دهند بنابراین این سالمندان ناتوان یا کم توان نیازمند به مراقبت و نگهداری هستند .

پرستاران یا مراقبان سالمندان به دو گروه تقسیم می شوند؛ مراقبانی که از خویشان سالمندان هستند و یا پرستارانی هستند که استخدام می شوند ، البته در ایران بیشتر سالمندان کنار خانواده شان زندگی می کنند و اعضای خانواده وظیفه نگهداری از سالمند را برعهده دارند و خانواده بدون اینکه پولی دریافت کند کارهای سالمند را انجام می دهد در حالی که در نوع دوم فرد دیگری با دریافت مبلغ این وظیفه را برعهده می گیرد.

ویژگیهای یک پرستار سالمند خوب

پرستار سالمندان زیادی اطراف ما هستند. اما معنا نیست که هر پرستار سالمندی خوب است، چیزی که پرستار سالمند عالی را از دیگران جدا می‌کند برخی صفات برجسته و عادتهای کاری مشخص آنها می باشد. آن‌هاییکه همکاری با یک پرستار سالمند با ویژگیهای خوب را تجربه کرده‌اند، می‌توانند لیستی از چیزهایی که آن‌ها را تبدیل به یک پرستار سالمند عالی کرده و آن‌ها را از بقیه جدا می‌کند، تهیه کنند.

در زیر به برخی از ویژگی‌هایی یک پرستار خوب در منزل اشاره شده

همدلی و دلسوزی: مراقبت از افراد سالمند در محیط خانه به این نیاز داردکه یک پرستارسالمند تمایل به کمک داشته باشد.  یک پرستار سالمند با نشان دادن همدلی و دلسوزی به فرد سالمند اجازه خواهد داد بداند که پرستار سالمند مراقب او است و می خواهد هر چه در توان دارد برای کمک به او انجام دهد.

بردباری: هنگامی که به عنوان پرستار سالمند در منزل در کنار سالمند هستید، مهم است که صبور باشید و شرایط را درک کنید. این کمک می‌کند که گاهی اوقات خود را در شرایط دیگران قرار دهید و ببینید چه کمکی ممکن است از دیگران درخواست کنید.

احتیاط : اینکه پرستار سالمند بدون توجه به دستور پزشک یا نوشته روی شیشه دارو به بیمار دارو ندهد کلیه این موارد باید با دستور پزشک یا تجویز نسخه پزشک باشد

با تجربه بودن و مهارت داشتن : مهارت داشتن نیز از موقعیت ها و شرایط لازم در انجام هرکاری می باشد. در اطاق بیمار همچنین موقعیتی لازم است.

رعایت نظم و بهداشت : تمیز نگهداشتن اطراف بیمار، توجه به گرما و سرمای (دمای) اطاق از جمله موارد مهم در نگهداری بیمار می باشد. در اطراف بیمار هیچ چیز کثیف نباید و جود داشته باشد. البته روزی چندبار جاروکردن و ایجاد سر و صدا هم توصیه نمی شود. بهتر است رفت و روب با یک دستمال مرطوب انجام شود و یا قبل از نظافت بیمار را به اتاق دیگری منتقل کنیم.

خواندن 387 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 09 مهر 1397 ساعت 19:57
برای ارسال نظر وارد سایت شوید